logo sklepów z farbami Kolor Farby w Krakowie

Sklep z farbami Kraków

ul. Wielicka 87, Kraków

tel. 12-265-70-85

wielicka@kolorfarby.com.pl

ul. Zakopiańska 58, Kraków

tel.12-269-02-79

zakopianska@kolorfarby.com.pl

Malowanie powierzchni drewnianych

Odpowiednie przygotowanie powierzchni drewnianej pozwoli cieszyć się z wymalowanego krzesła, mebla, elementu przez długie lata i zabezpieczyć je przed szkodnikami i procesami gnilnymi. Jak malować powierzchnie drewniane dowiesz się z naszego poradnika.

Przygotowanie powierzchni drewnianych

Malowanie drewna należy rozpocząć od przygotowania powierzchni. Aby zminimalizować ryzyko powstawania pęknięć i odkształceń przed malowaniem drewno powinno być odpowiednio wysezonowane, tzn. odpowiednio długo przesuszone po ścięciu. Przygotowanie powierzchni zaczynamy od oczyszczenia powierzchni z kurzu, tłustych plam oraz wycieków żywicznych. Najlepiej użyć w tym celu szmatki nasączonej rozpuszczalnikiem. Wszelkie zagłębienia i nierówności należy zaszpachlować, a następnie przeszlifować drobnym papierem ściernym.

Jak malować nowe drewno na zewnątrz

W przypadku surowego drewna należy je odpowiednio zaimpregnować, aby zabezpieczyć przed sinizną, grzybami i szkodnikami. Preparat do wstępnej penetracji (najlepiej nałożyć 2 warstwy) zabezpieczy drewno. Gruntowanie drewna przeprowadza się dla zabezpieczenia go przed wilgocią oraz zmniejszenia jego chłonności. Odpowiedni środek gruntujący dobieramy w zależności od rodzaju planowanej warstwy wykończeniowej – malowania, bejcowania, lakierowania oraz wybranego rodzaju farby czy lakieru nawierzchniowego. Preparaty te nakładamy pędzlem, wykonując miarowe ruchy zgodnie z kierunkiem słojów. Teraz można już przejść do uzyskania pożądanego efektu dekoracyjnego. Do wyboru w naszych placówkach znajdziecie produkty wiodących światowych producentów w tym, również fińskich, a zespół naszych wykwalifikowanych sprzedawców doradzi w wyborze najlepszego. W systemie naszych mieszalni jesteśmy w stanie przygotować dowolny kolor.

Jak malować nowe drewno we wnętrzach

Drewno użytkowane w pomieszczeniach nie wymaga tak gruntownego zabezpieczania, jak na zewnątrz. We wnętrzach nie jest narażone na bezpośrednie działanie czynników powodujących sinicę, zagrzybienie czy występowanie szkodników. Przeznaczoną do pomalowania surową powierzchnię drewnianą należy oczyścić przed malowaniem z kurzu i innych zanieczyszczeń. Renowacja powierzchni drewnianych
Na zewnątrz – renowacja

Jeśli chcemy po prostu naprawić powłokę i odświeżyć kolor, należy przede wszystkim użyć drucianej szczotki do usunięcia luźnych fragmentów pokrywających drewno powłoki. Następnie przy pomocy papieru ściernego trzeba zmatowić pozostałą powierzchnię, aby poprawić jej przyczepność. Przed malowaniem należy jeszcze odkurzyć i odtłuścić powierzchnię. Nieco inne postępowanie zalecane jest przy odświeżaniu koloru i ponownym zabezpieczaniu drewna impregnatami rozpuszczalnikowymi. Powierzchnię drewna oczyszczamy wówczas z kurzu i plam, a następnie używamy impregnatu koloryzującego np. Sadolin Classic, który skutecznie chroni drewno. Przed przystąpieniem do malowania zalecane jest sprawdzenie efektu kolorystycznego na wybranym fragmencie drewna, ponieważ różne rodzaje drewna różnie reagują na środki chemiczne. Nakładanie kolejnej warstwy tego samego koloru powoduje wzrost jego nasycenia. Jeśli renowacji ma zostać poddana powierzchnia zabezpieczona preparatem z dodatkiem wosku, należy bezwzględnie zeszlifować całą powłokę do surowego drewna. Tylko całkowite usunięcie wosku gwarantuje, że podczas malowania impregnat nie będzie ściekał i wniknie odpowiednio głęboko w materiał. Dobrze jest przed przystąpieniem do malowania przeprowadzić próbę na mało widocznym fragmencie drewna.
We wnętrzach – renowacja

Przed renowacją polakierowanej powierzchni drewnianej należy upewnić się, jakim lakierem malowane były poprzednio elementy drewniane i użyć lakieru na bazie tej samej żywicy. Użycie lakierów opartych na różnych żywicach może spowodować łuszczenie się powłoki, powstawanie pęcherzy i odbarwienia. Przed malowaniem powierzchnie należy przeszlifować papierem ściernym w celu poprawy przyczepności warstwy renowacyjnej. Przy renowacji parkietów często zaleca się całkowite usunięcie starej powierzchni lakierowej. Nowy lakier nakładany jest wówczas na surowe drewno. W takiej sytuacji można użyć dowolnego lakieru bez ryzyka powstania uszkodzeń powłoki. Lakierem do zabezpieczania parkietów, podłóg drewnianych, a także pionowych powierzchni drewnianych cechują się różną twardością, kolorami, a także połyskiem. Lakiery mogą zawierać filtry chroniące drewno przed ciemnieniem pod wpływem promieni UV.

Artykuł powstał w oparciu o serwis: www.sadolin.pl