• Sklepy z farbami Kraków

Malowanie Szablonowe

MALOWANIE „SZABLONOWE” – czyli jak nanieść motyw w innym kolorze na ścianę

Myślę, że jedną z najgorszych rzeczy, jaka może się przytrafić jest znudzenie wyglądem własnego mieszkania. Jednak zazwyczaj wprowadzanie zmian odstrasza jako kłopotliwe i kosztowne. Tymczasem proste rozwiązania bywają najlepsze. Nie chodzi mi tutaj o banalną zmianę koloru zasłony, czy kapy na sofie. Chciałabym zaproponować coś innego, co ponownie zaczyna być modne – choć w różnych odmianach znane jest już od lat – mianowicie szablony. Ozdobne szlaczki albo określony wzór na całej ścianie nie wymagają dużego nakładu pracy, ani nie kosztują zbyt dużo. Natomiast uzyskany efekt odmieni każde wnętrze.

Czym są szablony?

Współczesne szablony to kawałki sztywnego papieru lub folii z wyciętymi otworami do zamalowywania. Bardziej odważni mogą nabyć specjalne taśmy do zaprojektowania szablonu według własnego pomysłu, albo samodzielnie w całości taki szablon wykonać. Oczywiście istnieją również prostsze odmiany szablonu – wzór kraty lub pasy otrzymamy przyklejając do ściany zwykłą taśmę malarską. Stemple (któż nie zna stempla z ziemniaka, albo jego wyższej formy – wałków z tłoczonym wzorkiem?) też stanowią pewną odmianę szablonu.

Kilka praktycznych uwag

Do każdego koloru ściany lub mebla można tak dobrać barwę i wzór uzyskiwany za pomocą szablonu, aby pokój stał się spójną przemyślaną kompozycją, bez względu na to, w jakim stylu został urządzony. Jednak warunkiem powodzenia całego przedsięwzięcia jest przestrzeganie kilku zasad.

Zasady techniki pracy

Podłoże powinno być równe i czyste. Nie ma sensu malować szablonami ścian zniszczonych lub zabrudzonych.
Podczas malowania szablon musimy przytrzymywać bardzo starannie uważając, aby nie zmienił pierwotnego położenia i dokładnie przylegał do malowanej powierzchni. Jeśli wzór na to pozwala, proponuję przykleić brzegi folii lub kartonu, z którego wykonany jest szablon taśmą malarską. W przeciwnym razie trzeba tak uchwycić szablon, aby nie trzeba było nic zmieniać po rozpoczęciu malowania.
Do malowania z użyciem szablonów najlepsze są specjalnie pędzle, np. firmy ANZA. Charakteryzują się one zbitym sztywnym włosiem, dzięki czemu przypominają nieco pędzle do golenia. Niekiedy włosie bywa zastąpione pianką. Zaletą tej odmiany pędzli jest możliwość wymiany wkładu. Zawsze możemy też posłużyć się zwykłym pędzlem do golenia, pod warunkiem, że ma równo przycięte włosie.
Aby nie dopuścić do powstawania zacieków i jednocześnie uzyskać wyrazisty wzór, zawsze malujemy techniką tzw. tepowania, to znaczy punktowo, trzymając pędzel pod kątem prostym do podłoża, nigdy nie przesuwając pędzla po szablonie.
Farba użyta do malowania powinna być dobrana w zależności od rodzaju podłoża (farba do stolarki – drewno, emulsja ścienna – pomalowana już ściana, itd.).

Efekt

Efekt końcowy w dużym stopniu zależy od jakości użytych produktów. Dobra farba nie powinna kapać, natomiast charakteryzuje się dobrym kryciem. Oznacza to, że ze spodnich warstw wymalowań nie przenika wcześniej nałożony kolor. Ta cecha w wypadku malowania szablonami jest szczególnie istotna, ponieważ w danym miejscu szablonów zaleca się użyć tylko raz. Próba naniesienia drugiej warstwy farby może łatwo skończyć się niepowodzeniem wynikłym z niedokładnego nałożenia drugiej warstwy wzoru, a w konsekwencji jego rozmycia. Przy odrobinie wprawy można jednak tworzyć wzory dwukolorowe (lub wielobarwne) na zasadzie dopełnienia kolorystycznego. Wówczas drugi kolor najłatwiej nanosić cienkim pędzelkiem po wyschnięciu pierwszej warstwy już bez pomocy szablonu.

Źródło Artykułu: www.beckers.pl Szkoła Malowania , TBD SA