Wiosna to okres, w którym rozpoczynamy prace w ogrodzie, a także przygotowujemy drewniane elementy do ogrodu na nowy sezon. Po okresie zimowym warto zrobić mały przegląd altan, pergol, desek tarasowych i elewacyjnych, a także drewnianych elementów mebli ogrodowych. W razie konieczności ponownej impregnacji tych elementów koniecznie należy przeprowadzić ją dopasowanym do potrzeb drewna produktem. Jak odświeżyć drewno ogrodowe na wiosnę? Garść porad, a co najważniejsze konkretnych rekomendacji produktów, w dalszej części.
Odświeżanie drewna w ogrodzie – po co?
Drewniane elementy, które są narażone na działanie czynników zewnętrznych przez cały zimowy okres, z pewnością wymagają renowacji na wiosnę. Drewno poddane działaniu czy to wody, czy też temperatury, od ujemnych, aż po dodatnie, będzie niszczało i traciło swój piękny wygląd. Drewniane deski tarasowe, pergole, czy sztachety ogrodowe na wiosnę wymagają oczyszczenia z nagromadzonego brudu oraz ponownego zaimpregnowania. Przeprowadzona odpowiednimi środkami pozwoli się cieszyć drewnem przez bardzo długi czas. Drewniane meble ogrodowe, które przez okres zimowy były przechowywane pod dachem lub były przykryte, wymagają renowacji rzadziej, ale warto dokładnie je obejrzeć, aby mieć pewność, że drewniane elementy nie są popękane, a uprzednio zastosowane do zabezpieczania produkty tworzą cały czas jednolitą warstwę, niepozwalającą czynnikom zewnętrznym na penetrację w głąb drewna.
Kiedy należy przeprowadzić renowację drewnianych elementów ogrodu?
Drewno w ogrodzie, które cały czas jest podawane działaniu czynników atmosferycznych, najprawdopodobniej należy corocznie odświeżać. Wszystko zależy od rodzaju drewna, ale i od zastosowanego pierwotnie środka do impregnacji. Jeśli wytworzona oryginalnie powłoka nie została naruszona i widzimy, że w materiale nie ma pęknięć i nie zachodzi łuszczenie, to spokojnie możemy odłożyć impregnację na przyszły sezon. Jeżeli widzimy naruszenia ciągłości lub zmatowienie drewna, to konieczne będzie ponowne zaimpregnowanie. Prawidłowo impregnowane i zabezpieczane drewno w ogrodzie będzie służyć przez lata, a wykorzystywanie przedmiotów przez jak najdłuższy okres czasu, to bardzo dobre proekologiczne działanie.
Jakie środki będą najlepsze do impregnowania drewna w ogrodzie?
Nie ma jednego środka, którym zabezpieczymy każdy drewniany element w ogrodzie i wokół domu. Pewne środki będą miały szerokie zastosowanie, ale w zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać, tak musimy dopasować do tego efektu produkt. Dla przykładu, drewniane meble ogrodowe można zabezpieczyć olejem, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby użyć do impregnacji również lakierobejcy, która jednocześnie może nadać drewnu kolor. Innym przykładem będzie elewacja drewniana. Do jej zabezpieczenia również można zastosować różnego rodzaju środki, ale z powodu trudnego dostępu i stopnia skomplikowania całej operacji zabezpieczania drewna, warto takie odświeżenie przeprowadzić produktem, który pozwoli uzyskać ochronę na jak najdłuższy, możliwy czas. Wszystko po to, aby nie zachodziła konieczność corocznego malowania tego trudno dostępnego materiału. Jeśli zależy nam na różnych stopniach połysku, to mamy do wyboru różne jego rodzaje. Od satyny, aż po mat.
Jak przeprowadzić odnawianie drewnianych elementów w ogrodzie?
Cały proces odnawiania drewnianych elementów takich jak meble ogrodowe, płot, czy taras to nic trudnego, a na czas trwania całej operacji ma wpływ wiele czynników. Przykładowo, jeśli nie zmieniamy koloru materiału, który wcześniej już został wybarwiony, to możemy bez większych przeszkód przejść do nakładania nowej powłoki. Natomiast, jeśli drewno jest mocno zniszczone, o nierównej powierzchni, najlepiej przed nałożeniem nowej warstwy ochronnej, starannie je przeszlifować, aby uzyskać jak najlepszy efekt.
Odświeżanie drewna w ogrodzie – jak wykonać:
- nowe, surowe drewno – powierzchnię przed malowaniem, nakładaniem oleju itd. należy delikatnie zeszlifować, a następnie nanieść wybrany preparat;
- drewno wcześniej malowane farbą, lakierem, czyli produktem, który tworzy widoczną warstwę – przed ponownym malowaniem należy dokładnie zeszlifować poprzedni produkt, aby odsłonić surowe drewno i móc nanieść nowy produkt;
- drewno wcześniej zabezpieczone bejcą, lakierobejcą – w tym przypadku musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy zależy nam na zmianie jego koloru. Jeśli tak, to należy z powierzchni zdjąć poprzedni produkt. Jeśli nie, można śmiało przejść do nakładania nowego środka zabezpieczającego drewno.
Zabezpieczanie drewnianego ogrodzenia, płotu z Tikkurila
Drewniany płot, sztachety to części ogrodu narażone na działanie czynników zewnętrznych 365 dni w roku. Poddawane codziennej próbie muszą być dobrze zabezpieczone, aby spełniać swoją rolę przez dłuższy czas. W gamie produktów Tikkurila znajdziemy wiele produktów do zabezpieczania drewna na zewnątrz. Wśród najpopularniejszych są:
- Everal Aqua – to produkt nawierzchniowy tworzący na powierzchni drewna jednolita powłokę. Dostępny w różnych wykończeniach: mat, półmat oraz połysk. Emalia do drewna Everal Aqua dostępna jest w wielu kolorach, a jej zastosowanie jest szerokie. Poza drewnem na zewnątrz, można ją również stosować do wszystkich materiałów drewnianych i metalowych we wnętrzu;
- Tikkurila Valtti – trwałe lakierobejce do zastosowania na zewnątrz tworzące odporną powłokę. Cała linia Valtti zawiera kilka produktów różniących się między sobą rodzajem wykończenia powłoki, czy możliwością barwienia. Dostępny jest również doskonałej jakości impregnat do drewna, który zagruntuje drewniane powierzchnie.
Pełną informację i porady dotyczące olei, impregnatów, bejc, lakierów oraz farb do drewna na zewnątrz znajdziesz w naszych sklepach w Krakowie – tutaj dane kontaktowe oraz pełna informacja, gdzie nas znaleźć KONTAKT.
Zabezpieczanie drewnianego tarasu, desek tarasowych z Tikkurila
Bez względu na rodzaj drewna (krajowy lub egzotyk), a nawet bez względu na fakt, czy jest to pierwsze zabezpieczanie drewnianego tarasu, czy też jego renowacja, najlepszymi produktami do tarasów są te z gamy Valtti Wood Oil marki Tikkurila. Oleje do tarasów Tikkurila są łatwe w aplikacji, a jeśli marzysz o małej zmianie, są one dostępne w szerokiej gamie kolorów. Można je również bezpośrednio nakładać na drewno. Stworzą wtedy piękną matową powierzchnię nasyconą zabezpieczającym drewno przed czynnikami zewnętrznymi olejem. W gamie można znaleźć również produkt barwiony delikatnym pigmentem, który podkreśli usłojenie i jest gotowy natychmiast do użycia. Tikkurila Valtti Plus Terrace Oil cechuje wysoka odporność na promieniowanie UV oraz trwałość wytworzonej powłoki zabezpieczającej.
Renowacja drewnianych mebli ogrodowych z Tikkurila
Drewniane meble ogrodowe można odświeżyć każdym z wyżej wymienionych produktów. To tylko od pożądanego przez nas efektu zależy, co wybierzemy. Jeśli chcemy nadać drewnu jednolity, pełny kolor, to śmiało sięgnijmy po Everal Aqua. Jeśli chcemy pogłębić istniejący kolor drewna, ale jednocześnie zależy nam na uwydatnieniu usłojenia, to każda lakierobejca Valtti będzie dobrym wyborem. A jeśli naszym marzeniem są meble o przyjemnej w dotyku jedwabistej powierzchni i naturalnym dla konkretnego drewna kolorze, to oleje z linii Valtii Wood Oil polecają się jako idealne produkty do tego zadania. Rozwiązań na meble ogrodowe jest mnóstwo, dlatego jeśli macie problem z wyborem, to nasi specjaliści pomogą dobrać najlepszy produkt do zabezpieczenia powierzchni drewnianych.
Temat zabezpieczania drewna na zewnątrz jest bardzo szeroki i z pewnością trudno go wyczerpująco opisać w jednym artykule. Podobnie jest z ofertą impregnatów do drewna. To duży segment rynku bejc i olei, ale każdy z dowolnym budżetem znajdzie produkt dopasowany do siebie. W naszych sklepach doradzimy najlepsze rozwiązania, podpowiemy, jak malować drewno, żeby nie ściemniało, jak prawidłowo impregnować drewno na zewnątrz, aby móc się nim cieszyć przez długi czas.