• Sklepy z farbami Kraków

Ognioochronne farby do drewna

Ognioochronne farby

Ogień to suma obserwowalnych zjawisk towarzyszących na ogół fizykochemicznemu procesowi spalania. Natomiast pożarem nazywa się niekontrolowany proces spalania w miejscu do tego nieprzeznaczonym. Warunkiem zapoczątkowania pożaru (podobnie jak w procesie spalania) jest istnienie trójkąta spalania:

  • materiał palny
  • utleniacz
  • źródło zapłonu

Pożar nie powstanie jeżeli zabraknie któregoś ze składników trójkąta spalania. Za źródło zapłonu uznaje się nie tylko otwarty płomień, ale wszelkie obiekty o temperaturze powyżej 240 °C (żródło Wikipedia).
ognioorchronne-lakiery
Dlaczego przytaczamy te definicje na początku naszego wpisu? Chcieliśmy, aby nasi czytelnicy zdawali sobie sprawę z tego, iż pojawienie się ognia i powstanie pożaru nie jest niczym niezwykłym. W końcu ogień to zjawisko, a do powstania pożaru wystarczą tylko 3 elementy.
Mając to na uwadze zajmijmy się może kwestią zabezpieczenia ogniochronnego naszego drewna. Pod pojęciem drewna mamy na myśli również sklejki, płyty OSB oraz płyty wiórowe, a zabezpieczeniem ogniochronnym zajmiemy się wewnątrz, jak również na zewnątrz pomieszczeń.

W jaki sposób można zabezpieczyć drewno i czy to jest w ogóle możliwe? Środki ogniochronne do drewna i materiałów drewnopochodnych oczywiście nie zapobiegną zapaleniu się drewna, ale zdecydowanie opóźnią moment zapalenia, zredukują szybkość z jaką przemieszczają się płomienie oraz zredukują intensywność spalania się drewna. Zastosowanie tych środków bez wątpienia zmniejszy straty spowodowane skutkami pożaru.

Na rynku można znaleźć dwie grupy produktów:

  • impregnaty
  • lakiery

ognioorchronne-impregnaty
Impregnaty, bez względu na to, czy są to środki wodorozcieńczalne czy solne mają możliwość wnikania w drewno. Niestety impregnaty te albo w ogóle nie nadają się do zastosowania na zewnątrz (solne), albo ze względu na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych mają ograniczoną żywotność (podaje się, iż w naszych warunkach klimatycznych okres trwałości to tylko 5 lat).
Drugą grupę stanowią lakiery, które poza właściwościami ogniochronnymi spełniają również rolę dekoracyjną. Tworzą trwałą oraz estetyczną powłokę.

W naszych sklepach z farbami polecamy lakiery ogniochronne Uniepal Drew polskiej firmy ADW. Lakiery te służą do zabezpieczania drewna i wyrobów drewnopochodnych na zewnątrz oraz wewnątrz pomieszczeń. Polecane są do zastosowania na drewno krajowe oraz powierzchnie drewnopochodne takie jak: sklejki, płyty wiórowe oraz płyty OSB. Lakiery Uniepal Drew zostały oczywiście przebadane i sklasyfikowane w zakresie stopnia palności: dla elementów drewnianych przy założeniu, że pokryto powierzchnię poddawaną testom warstwą lakieru w ilości co najmniej 200g/m2 jako trudno zapalne oraz nierozprzestrzeniające ognia. Lakiery Uniepal-Drew nie nadają się na drewno egzotyczne. Pełną specyfikację oraz dane techniczne można znaleźć na stronie producenta, a po szczegółowe informacje oraz cennik produktów Uniepal-Drew zapraszamy do naszych sklepów w Krakowie.